מיסוי רילוקיישן

//מיסוי רילוקיישן

מיסוי רילוקיישן

ישראלים רבים שוקלים לבצע רילוקיישן למדינות זרות. הסיבות למעבר יכולות לנבוע מהחלפת מקום עבודה, קשרים משפחתיים או רצון לחוות מגורים במדינה אחרת. בין אם אתה שכיר, עצמאי, יזם או בעל חברה זרה שעובר לעבוד בחו"ל, חשוב לשקול היטב את השלכות המס במדינות אלו ולבדוק את כל נושא מיסוי רילוקיישן. משרד עורכי דין שגיא ושות' מדגיש את קיומן של הטבות מס אטרקטיביות בחלק מהמדינות שכדאי לבדוק (כגון: הטבות מס בקפריסין).

על אנשים המתכננים לבצע רילוקיישן לנווט בשני רבדים של חוקי מיסוי – דיני המס בישראל ודיני המס במדינה אליה הם מהגרים (מדינת היעד). כמו כן, יש לבדוק האם קיימת אמנת מס בין ישראל למדינה היעד. אמנת המס מקנה במקרים מסוימים הגנה מיסויית נוספת מפני חבות בכפל מס שעלול להתרחש במקרים בו ישראלים עוברים לחו"ל. שיקול נוסף בעת הרילוקשיין, הוא האם להמשיך ולדווח לרשויות מס הכנסה וביטוח לאומי בישראל כתושבי ישראל, או לבקש ניתוק תושבות מאותן רשויות. יודגש, כי מחד, ניתוק תושבות יכול לחסוך בתשלומי מסים. מנגד, ניתוק תושבות יכול להוביל לאיבוד זכויות מסויימות (כמו שירותי רפואה בישראל) ולחבות במס יציאה.

מה המשמעות של בחינת מיסוי רילוקיישן?

שיטת המיסוי בישראל הינה השיטה הפרסונלית. כלומר, תושב ישראל חייב במס על כל הכנסותיו ואין משמעות האם מדובר בהכנסה שהופקה בישראל או הופקה בחו"ל. כאשר תושב ישראל עובר לחו"ל, הוא עדיין יכול להיחשב במקרים מסויימים כתושב ישראל ומשכך, חייב לשלם מיסוי רילוקיישן, הכוונה חייב במס בישראל על ההכנסות שהפיק מחוצה לה. חבות המס בישראל תכלול הן חבות מס הכנסה והן חבות בדמי ביטוח לאומי ומס בריאות.

על מנת שאותו תושב ישראל כבר לא יהיה חייב בתשלום מס בה, עליו להוכיח לרשויות מס הכנסה והמוסד לביטוח לאומי, שמרכז חייו עבר לחו"ל. העברת מרכז חיים לחו"ל הינה פעולה שבו תושב ישראל, מפחית את זיקותיו אליה ובמקביל מגדיל את זיקותיו לחו"ל. בבחינת מרכז החיים נלקחות בחשבון עשרות זיקות, כגון: מקום מגורים, מקום מגורי המשפחה, מקום העבודה, מיקום השקעותיו של אותו אדם, מקום חינוך ילדיו וכו'. כמו כן, גם כמות גדולה של ימי שהייה במדינה מסויימת יכולה להצביע על זיקה אליה. לכן, ככלל, מומלץ שאדם המהגר אל מחוץ לישראל, ישהה בישראל עד 29 יום בשנה.

ייעוץ אודות מיסוי רילוקשיין יכול לחסוך כסף רב

מומלץ לקבל ייעוץ אישי ופרטני מעורך דין המתמחה במיסוי רילוקיישן. משרד עורכי דין שגיא ושות' ליווה בהצלחה רבה מאות ישראלים אשר היגרו מחוצה לה.

ייעוץ אודות מיסוי רילוקשיין יכול לחסוך כסף רב

ייעוץ מס רילוקיישן

תושבי ישראל שמתכננים להגר לחו"ל במסגרת רילוקיישן אינם תמיד לוקחים בחשבון שעליהם לבצע הכנות ופעולות שונות להסדרת חבויות המס שלהם לפני היציאה לחו"ל. הם לוקחים כמובן מאליו את עניין המיסוי בעוד שמדובר בנושא משמעותי מאד המצריך במרבית המקרים לערב בו אנשי מקצוע המומחים בתחום. נושא ייעוץ מס רילוקיישן הופך להיות יותר ויותר בתודעה של אלה שעומדים בפני מעבר למגורים בחו"ל והוא עוסק בבחינת האפשרות לביצוע ניתוק תושבות ונושאים כספיים ומיסויים נוספים כמו מניעת כפל תשלומי מס הכנסה וכפל תשלומי ביטוח לאומי ומיסי בריאות בישראל ובמדינת היעד אליה עובר אותו אדם ועוד.

מה המשמעות של קבלת ייעוץ מס רילוקיישן?

ככלל, תושבי ישראל העוזבים את הארץ ועוברים להשתקע בחו"ל למשך מספר שנים ובוחרים לנתק את התושבות שלהם לצרכי מס, לא יחויבו עוד לדווח ולשלם מס הכנסה בישראל עבור הכנסות שהם יפיקו בחו"ל. כחלק מהליך ניתוק התושבות, עליהם להודיע באופן רשמי לרשויות המס בישראל על כך שעברו להתגורר בחו"ל ומרכז החיים שלהם איננו עוד בישראל. כתוצאה מכך, הם יוכלו להפסיק לשלם מס הכנסה ודמי ביטוח לאומי בישראל. לכן פנייה אל איש מקצוע בעל ידע בתחום מיסוי רילוקיישן, יכולה לסייע מאד לאותם תושבי ישראל העוברים לעבוד בחו"ל במסגרת רילוקיישן בקבלת החלטה מושכלת. כך גם, מומלץ לקבל ייעוץ פרטני מקיף בנושא ניתוק התושבות שלהם ממס הכנסה ומהמוסד לביטוח לאומי בישראל. חשוב מאד להבין שהיעדר ייעוץ מס רילוקיישן פרטני לפני הנסיעה לחו"ל עלול להוביל לעלויות גבוהות ולתשלומי כפל מס.

איך פונים לייעוץ שכזה?

כיום ישנה מודעות הולכת גוברת להכנה נאותה של הליך ניתוק תושבות לצרכי מס לפני שעוברים לחו"ל במסגרת רילוקיישן. מומלץ לכל אדם השוקל לעבור לעבוד בחו"ל, לקבל ייעוץ מס רילוקיישן. חשוב לוודא שהייעוץ יינתן באופן פרטני, ברמה גבוהה ומותאם אישית לנסיבות הספציפיות שלכם. מה שיבטיח שיש ליועצים אלו את כל הידע הדרוש כדי לסייע לכם להימנע מתשלומי כפל מס בתקופת שהותכם בחו"ל.

מתעניינים במיסוי לאחר רילוקיישן? פנו אל משרד עורכי הדין שגיא ושות' וקבלו את כל המידע הרלוונטי עבורכם בנושא מניעת כפל מס והליך ניתוק תושבות שלכם מישראל, תוך התייחסות ספציפית למדינה שאליה אתם עתידים לעבור.

רילוקיישן מס הכנסה

רילוקיישן מס הכנסה

בתהליך של רילוקיישן מס הכנסה, נסביר במה דברים אמורים – תושב ישראל חייב בדיווח ובתשלום מס הכנסה, על כלל הכנסותיו לרבות הכנסות שמופקות מחוצה לה. תושבותו של אדם, נקבעת על פי שני מבחנים – מבחן "מרכז החיים" ומבחן "כמות הימים". לצורך יישום מבחן מרכז החיים, בוחנת רשות המסים פרמטרים שונים – כגון: היכן נמצא מקום ביתו הקבוע, מקום המגורים העיקרי שלו ושל בני משפחתו, מקום עבודתו, מקום נכסיו והשקעותיו, היכן מנוהל חשבונות הבנק שלו וכד'. כמו כן, נבחנת כוונתו הסובייקטיבית – היכן הוא רואה את מרכז חייו והאם כוונתו להשתקע בחו"ל בדרך קבע. במבחן "כמות הימים", נבדקת כמות ימי השהיה של האדם בישראל ובחו"ל בשנת מס נתונה ובשנתיים שקדמו לה. כך לדוגמא, אדם השוהה לפחות חצי מהשנה בישראל (מעל 183 יום), יסווג כתושב ישראל באותה שנה.

עם המעבר מישראל להתגורר בחו"ל, יש לטפל בנושאים חשובים ומגוונים. בין מכלול נושאים אלו, יש לקחת בחשבון את עניין המס שהינו נושא מכריע ובעל השלכות משמעותיות.

למה חשוב לבחון לעומק רילוקיישן מס הכנסה?

אנשים שעוברים למדינה אחרת ורוצים להימנע מתשלומי מס בישראל עבור הכנסתם בחו"ל, עליהם לנתק את תושבות המס שלהם. כחלק מהליך הניתוק, עליהם להעביר את מרכז החיים שלהם לחו"ל.

להלן פירוט המשימות העיקריות שיש לעשותן במסגרת הליך רילוקיישן מס הכנסה, על מנת להוכיח שמרכז החיים הועתק לחו"ל:

  • יש לעבור לחו"ל יחד עם כל בני המשפה הגרעינית.
  • יש לסיים יחסי עבודה עם מעסיק ישראל (כלומר – להתפטר) ו/או לסגור את תיק העוסק ברשויות המס (ככל ומדובר בעצמאי בעל עוסק מורשה). מנגד, יש להתחיל לעבוד כשכיר בחברה מקומית בחו"ל או להקים עסק עצמאי או חברה בחו"ל.
  • יש למכור או להשכיר לטווח ארוך את הבית בישראל. מנגד, יש לרכוש או לשכור בשכירות ארוכת טווח בית קבע בחו"ל.
  • יש לצמצם את הפעילות הכלכלית ואת הזיקות והקשרים בארץ (כגון: סגירת חשבונות בנק וכרטיסי אשראי ישראליים). מנגד, יש להדק את האינטרסים הכלכליים בחו"ל.
  • יש לבטל את החברות בארגונים ובמוסדות ישראליים. מנגד יש לחזק את הקשרים החברתיים בחו"ל (כגון: רישום למועדונים ולארגונים חברתיים בחו"ל).

להגיע לרילוקיישן מוכנים

חשוב מאוד להבין כי ניתוק התושבות הינו הליך בירוקרטי הדורש הבנה מעמיקה וירידה לפרטים רבים. על מנת לטפל בצורה נכונה בכל התהליך, מומלץ לפנות לאיש מקצוע מומחה. משרד עורכי הדין שגיא ושות' מתמחים במיסוי בין לאומי ומתן ייעוץ בנוגע למיסים לקראת רילוקיישן ומומלץ להגיע לייעוץ פרטני לקראת המעבר לחו"ל.

רילוקיישן מיסוי

רילוקיישן מיסוי

רילוקיישן הינו תהליך הכרוך במעבר של אדם ממדינת מגורים אחת לאחרת תוך העתקת מרכז החיים שלו לאותה מדינה חדשה. תהליך זה נפוץ בקרב אנשים העוברים להתגורר בחו"ל למטרות עבודה (בעיקר בתחום ההייטק) או למטרות דיפלומטיות. כחלק מתהליך הרילוקיישן, חשוב להודיע לרשויות המס בישראל על המעבר לחו"ל ולבקש לנתק את תושבות המס הישראלית של אותו אדם. בכדי למנוע בעיות מיסוי אלו מומלץ להגיש דוח ניתוק תושבות. באמצעות דוח זה, אותו אדם יסווג כתושב חוץ ומשכך יהיה פטור מדיווח ומתשלום מס בישראל על הכנסותיו בחו"ל החל ממועד הניתוק. זהו רילוקיישן מיסוי.

מה המשמעות של בחינת רילוקיישן מיסוי לפני הנסיעה?

בכל הנוגע לנושא של רילוקיישן מיסוי, כאשר אדם עובר להתגורר למשך תקופה מסוימת בחו"ל, הוא ממשיך להיות מסווג כ"תושב ישראל" לצרכי מס (ככל ולא הגיש בקשה לניתוק תושבות המס שלו). תושבות המס נקבעת על פי המבחנים הקבועים בדין הפנימי בישראל (בין היתר, פקודת מס הכנסה ופסיקת בתי המשפט) וכן על פי אמנות המס עליהן חתומה ישראל עם מדינות שונות בעולם (ככל ומדובר במעבר למדינת אמנה). ככל והיחיד עובר למדינת אמנה, תושבות המס שלו ייקבע על פי המבחנים שנקבעו באמנת המס שבין ישראל לאותה מדינה.

ככלל, שיטת המיסוי בישראל היא שיטה "מעורבת" המבוססת על מיסוי פרסונאלי בשילוב עם מיסוי טריטוריאלי. לפי שיטה זו, תושב ישראל מחויב לדווח ולשלם מסים על כלל הכנסותיו בארץ ובחו"ל. יובהר, כי אי דיווח על הכנסות מחו"ל עלול להוביל להשלכות משמעותיות, לרבות נקיטת הליכים פליליים. מאחר והיחיד ממשיך להיחשב כתושב ישראל (ללא הגשת דוח ניתוק), ההכנסה שתופק על ידו בחו"ל תהיה כפופה לשיעורי המס הרגילים שלו בישראל (מס שולי). לנוכח האמור, מומלץ לאנשים העוברים במסגרת רילוקיישן להתגורר בחו"ל, להגיש בקשה לניתוק תושבותם הישראלית לצרכי מס. זאת, על מנת למנוע חבות דיווח ותשלום מס בישראל בגין ההכנסות שהם יפיקו בחו"ל.

המודעות הגבוהה לנושאי מיסוי בין לאומי

עד לפני מספר שנים, אנשים שנערכו ליציאה לרילוקיישן, לא ייחסו חשיבות יתרה לעניין רילוקיישן מיסוי. במסגרת מכלול הכנותיהם למעבר לחו"ל היו הם עסוקים בעיקר בארגונים הלוגיסטיים הכרוכים במעבר. כיום ישנה מודעות הולכת וגוברת לנושא ניתוק תושבות מרשויות המס.

מדובר בנושא מורכב הכרוך במקצועיות וידע מיסוי רב. אל תתמודדו עם נושא סבוך ובירוקרטי זה לבדכם. משרד עורכי הדין שגיא ושות' מציע מגוון שירותי ייעוץ, ליווי וייצוג מלא בתחומי מיסוי בין לאומי, רילוקיישן, תושבים חוזרים ועוד.

המודעות הגבוהה לנושאי מיסוי בין לאומי
Open chat
1
Scan the code
היי
צריכים עזרה?
דילוג לתוכן